Skip to content

موسسه آموزشی فرهنگی عصر طلایی رشد و بالندگی ایرانیان - راهکارهای علمی برای داشتن ذهن پویا، تفکر خلاق و حافظه کارا

Main Content

راهکارهای علمی برای داشتن ذهن پویا، تفکر خلاق و حافظه کارا

ذهن پویا، تفکر خلاق و حافظه کارا

راهکارهای علمی برای داشتن ذهن پویا، تفکر خلاق و حافظه کارا

 

     

 

یک حافظه قدرتمند به سلامتی و سرزندگی مغز شما بستگی دارد. اگر شما دانش آموز یا دانشجویی هستید که برای امتحانات پایان ترم مطالعه می کنید، یا مشغول به انجام کار حرفه ای هستید که به هوشیاری بالا و تقویت حافظه نیاز دارید، یا فرد سالخورده ای هستید که از سلامتی قشر خاکستری مغز خود مراقبت می کنید، نگران نباشید، تمرین ها و فعالیت های بسیاری برای بهبود و تقویت حافظه و عملکرد روانی شما وجود دارد.

قدیمی ها می گویند:” چون چهل آمد، فرو ریزد پر و بال”، اما هنگامی که از مغز سخن به میان می آید، کشفیات دانشمندان علوم مغز و اعصاب و روان به راحتی این ضرب المثل قدیمی را بی اعتبار می کند.مغز انسان توانایی شگفت انگیزی برای سازگاری با فعالیت ها و موقعیت های سنین پیری دارد. در علوم نوین این توانایی تحت عنوان نوروپلاستیسیتی یا انعطاف پذیری مغز شناخته می شود. این علم بیان می کند که مغز انسان اگر به درستی برانگیخته شود، می تواند نورون های عصبی جدیدی ایجاد کند که شبکه ارتباط نورونی موجود را به روز رسانی کند و از طریق سازگار کردن آن ها با شرایط جدید به هر تغییرو تحولی پاسخ دهد.

توانایی باور نکردنی مغز در تشکیل نورون های عصبی جدید، در برخورد با یادگیری و حافظه به درستی نمایان می گردد. شما می توانید از توانایی طبیعی انعطاف پذیری مغز خود استفاده کنید تا مهارت های ذهنی و شناختی خود را افزایش دهید، قدرت یادگیری اطلاعات جدید را در خود بالاببرید و در هر سنی که هستید با استفاده از روش های تقویت حافظه، عملکرد ذهنی خود را در سطح مناسبی نگه دارید.

 

مغز خود را تمرین دهید

از تمرینات فیزیکی چشم پوشی نکنید

مراقب خوابتان باشید

برای دوستان خود وقت بگذارید

میزان استرس خود را بررسی کنید

به اندازه کافی بخندید

رژیم غذایی خود را بهبود دهید

مشکلات سلامتی خود را بشناسید و برطرف کنید

مراحل عملی تقویت حافظه و یادگیری را انجام دهید